Jak działają zszywacze pneumatyczne?

zszywaczOsoby posługujące się profesjonalnie narzędziami pneumatycznymi powinny w pełni poznać i zrozumieć sposób ich
działania. Jest to bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa. Może się również okazać przydatne, jeśli zależy (a z pewnością zależy) nam na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniem urządzenia. Jednym z rodzajów narzędzi, które swoje działanie zawdzięczają sprężonemu powietrzu są zszywacze pneumatyczne. To na ich przykładzie spróbujemy wytłumaczyć ogólne zasady działania narzędzi pneumatycznych.

Zszywacze pneumatyczne mają za zadanie wbicie zszywek, których celem jest trwałe połączenie co najmniej dwu elementów. Stosowane są głównie w pracach introligatorskich i tapicerstwie. Wewnątrz urządzenia znajduje się tłok, którego energia odpowiada za działanie przyrządu. Tłok można porównać do wewnętrznego młotka, który odpowiada za wbicie zszywek. Masa powietrza zostaje przemieszczona w bardzo szybki sposób z jednej części zszywacza do drugiej. Wykorzystywane powietrze charakteryzuje się stałym ciśnieniem niezależnym od zmian obciążenia. Musi być suche i niezanieczyszczone.

Wykorzystując w swej pracy zszywacze pneumatyczne musimy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo i higienę pracy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy nasze urządzenie jest w pełni sprawne, należy zrezygnować z jego użytkowania lub próby samodzielnej, nieprofesjonalnej naprawy. Pamiętajmy również, że zszywacze pneumatyczne wymagają odpowiedniej konserwacji i przechowywania. Zapoznajmy się uważnie z instrukcją obsługi naszego urządzenia, stosujmy się do zawartych w niej zaleceń, a będziemy mieć pewność, że posłuży nam wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *