Wkrętarka akumulatorowa – jak wybrać?

wkretarka akumulatorowaWkrętarka akumulatorowa to przydatne narzędzie w każdym domu, zwłaszcza podczas remontów, składania mebli czy zwykłych prac majsterkowych. To również narzędzie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego i wymagana jest od nas praca w różnych warunkach i nietypowych miejscach.

Wiele modeli wkrętarek posiada również funkcję wiercenia, przez co ich zastosowanie staje się jeszcze bardziej pomocne w wielu pracach, a najmocniejsze wiertarko-wkrętarki pozwolą nam nawet na udarowe wiercenie w betonie.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru wkrętarki:

Moc silnika – ma ona znaczący wpływ zarówno na jakoś jak i czas pracy, bez przegrzewania się urządzenia. W wkrętarkach z funkcją wiercenia, wyższa moc pozwala wiercić w twardszym materiale.

Napięcie – na rynku dostępne są wkrętarki o różnym napięciu, które uzależnia sposób wykorzystywania danej wkrętarki. Do prac stricte domowych, skręcania mebli czy drobnych remontów sprawdzą się wkrętarki o napięciu od 4,8 V do 10 V. Do prac bardziej intensywnych zalecane są wkrętarki o napięciu do 14 V. Narzędzia z większym napięciem wykorzystywane są przez profesjonalistów w codziennej pracy i z reguły wyposażone są także w mechanizm udarowy.

Budowa i obudowa wkrętarki – różne marki i typy wkrętarek będą się od siebie różniły kształtem i jakością wykonania. Należy pamiętać, że wkrętarka powinna dobrze leżeć w dłoni i być łatwa w obsłudze. Wiąże się z tym odpowiednie rozmieszczenie wszystkich przycisków jak i jakość używanych materiałów oraz waga samego urządzenia. Silnik wkrętarki powinien być dobrze zabezpieczony i posiadać specjalne otwory wentylacyjne, aby nie dopuścić do nadmiernego nagrzewania się urządzenia.

Moment obrotowy – określa siłę z jaką będą wkręcane śruby oraz jak głęboko mogą zostać osadzone. Moment obrotowy, którego wartość wyraża się w jednostkach „Nm” może zostać podawany w różny sposób przez różnych producentów narzędzi dla wkręcania miękkiego i wkręcania twardego.

Możliwość zmiany biegu wkrętarki – wiele modeli wkrętarek posiada co najmniej dwa biegi pozwalające na ustalenie momentu obrotowego. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność przy pracy z różnymi materiałami, gdzie raz możemy potrzebować małej mocy do delikatnego dokręcenia elementu czy dużej mocy do wkręcenia śruby na odpowiednią głębokość.

Czas pracy na pełnym akumulatorze – to bardzo istotny parametr, który będzie determinował jakość pracy i ew. konieczność dokupienia dodatkowego akumulatora do zachowania ciągłości pracy. Czas pracy będzie wiązał się bezpośrednio z pojemnością jednego akumulatora oraz czasem jego ładowania, dlatego warto zwrócić na te parametry uwagę.

Zwróćcie także uwagę na rodzaj akumulatora. Obecnie najlepszymi i najczęściej wykorzystywanymi ogniwami są baterie litowo-jonowe (Li-ion), ze względu na swoje dobre parametry gospodarowania energią i lekkość materiałów.

Dodatkowe akcesoria – najczęściej wkrętarki sprzedawane są w zestawach, dlatego warto sprawdzić do poszczególni producenci dorzucają do zestawu. Najczęściej znajdziemy tam szybką ładowarkę oraz dodatkowy akumulator, walizkę na przechowanie urządzenia czy wymienną lampkę, która może być wbudowana w wkrętarkę i oświetla materiał w trakcie pracy.

Mamy nadzieję, że te podstawowe informacje przydadzą się wam podczas wyboru odpowiedniej wkrętarki do swojego domowego czy profesjonalnego warsztatu.

Jeśli szukasz wkrętarki do zadań specjalnych, sprawdź wkrętarki pneumatyczne dostępne w sklepie Atmo w dobrych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *