Klucz nastawny – rodzaje i podstawowe informacje

klucz nastawnyKlucz nastawny to popularne narzędzie, który w swojej warsztacie ma każdy majsterkowicz. Stworzone zostały z myślą o pracach hydraulicznych, jednakże mają zastosowanie także w wielu innych sytuacjach. Wyróżniamy dwa główne typy kluczy nastawnych, zwanych także, ze względu na swoje zastosowanie, hydraulicznymi.

Klucz angielski

Klucze angielskie, błędnie nazywane francuskimi, posiadają wykonaną z jednego kawałka stali monolityczną rękojeść. Wyposażone są w element ruchomy w postaci dolnej szczęki. Przesuwa się go dzięki specjalnej śrubie ślimakowej. Zwykłym kluczem „francuskim” możemy przykręcać elementy, których średnica nie przekracza 1,7 centymetra. Jednakże dostępne są również narzędzia o rozstawie sięgającym aż 4 cm. Należy zaznaczyć, że klucze angielskie mają jedną sporą wadę – nie posiadają funkcji blokady zacisku. Na rynku, obok tych podstawowych, znajdziemy również bardzo profesjonalne klucze posiadające precyzyjną, dokładną do milimetra podziałkę. Jeśli zależy nam na maksymalnej wytrzymałości klucza, powinniśmy wybrać model wyprodukowany ze specjalnie hartowanej stali. Z kolei w celu podwyższenia komfortu pracy wybrać można model z rękojeścią, która powleczona została PVC.

Klucz francuski

Narzędzie, które prawidłowo określane jest jako francuz ma zupełnie inny wygląd niż klucz omówiony powyżej. Przypomina ono bowiem młotek. Klucze tego typu mają równolegle do siebie położone szczęki połączone śrubą. Regulacji ich rozstawu odbywa się dzięki przekręcaniu rękojeści będącej tuleją gwintowaną wewnątrz i radełkowaną na zewnątrz. Klucz nastawny typu francuskiego używany jest w przeciwieństwie do angielskiego głównie w pracach związanych z hydrauliką. Jego większy rozstaw szczęk umożliwia pracę ze śrubami czy nakrętkami o większej średnicy.

Klucz szwedzki

Popularny szwed, nazywane także czasem żabką to nadrzędzie z rękojeścią w formie szczypiec. Zasada działania klucza tego typu jest bardzo prosta. Mamy to bowiem do czynienia z dźwignią prostą, zwiększającą siłę uzyskiwaną dzięki naszym mięśniom. Regulacji rozstawu szczęk możliwa jest dzięki specjalnym wcięciom wykonanym na jednej z rękojeści – wystarczy przesuwać trzpień między poszczególnymi otworami. Specjalnie wyprofilowane szczęki zapewniają pewny uchwyt sprawiający, że praca narzędziem jest łatwiejsza. Znajdziemy także klucz nastawny typu szwedzkiego wyposażony w mechanizm zapadkowy działający dzięki sprężynom. Warto wybrać szweda, która ma dużą liczbę możliwych pozycji nastawienia, czyli krótko mówiąc takiego, który na rękojeści ma dużo wgłębień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *