Niełatwy wybór klucza dynamometrycznego

klucz dynamometrycznyKlucz dynamometryczny to popularne narzędzie służące do zakręcania śrub z odpowiednio dobraną wartością siły. Pozwala to oczywiście na precyzyjne dokręcanie bez ryzyka przeciągnięcia śruby. Klucz dynamometryczny zapobiega więc potencjalnym uszkodzeniem spowodowanym przez zbyt mocne dokręcanie.

Podstawowe parametry

Przy wyborze urządzeń tego typu warto kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dokładność klucza wyrażaną w procentach (od 4 do 10%). Nie bez znaczenie jest także na zakres momentu. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty, gdyż w sklepach znajdziemy dziesiątki produktów, których moment mieści w przedziale od niecałego niutonometra aż do kilku tysięcy Nm. Jednakże tych ostatnich używa się rzadko. Do zastosowań domowych wystarczają najczęściej klucze o momencie w granicach od 10 do 100 niutonometrów. Na samym początku z wyboru możemy wykluczyć tanie produkty o niskiej jakości, ponieważ ich kupno jest stratą pieniędzy. Urządzenia te są bowiem mało dokładne, więc praca nimi może przynieść jedynie szkodę. Na dobrej jakości produkt o podstawowych parametrach należy wydać minimum 200 złotych.

Klucz do podstawowych zadań

microclickDo pracy z delikatnym i podatnym na uszkodzenia materiałem należy wybrać klucz dynamometryczny o niewielkim zakresie mocy. Powinien to być mniej więcej przedział od 2 do 20 Nm. Z klucza tego typu korzystamy przykładowo przy łączeniu elementów z włókna węglowego, np. w nowoczesnych rowerach. Dzięki niemu w precyzyjny i bezpieczny sposób dokręcimy śrubami obręcze, sztyce, itp. W tej kategorii w korzystnej cenie możemy nabyć na przykład klucz dynamometryczny Proxxon Microclick MC 15 z opcją przełączania obrotów lewo-prawo. Produkt ten znajdziemy w cenie około 270 złotych.

Klucz dynamometryczny do samochodu

klucz dynamometryczny proxxonTo niezwykle uniwersalne urządzenia będzie bardzo przydatne do wszelkiego rodzaju napraw i konserwacji związanych z samochodami. Pamiętajmy, że prowadząc prace związane z autem musimy być bardzo uważni. Dotyczy to także rzecz jasna dokręcania śrubek, jeśli źle ją dokręcimy możemy spowodować uszkodzenie jej samej oraz innych elementów, takich jak na przykład uszczelki, co z kolei powodować może kolejne uszkodzenia. Warto więc śruby przykręcać za pomocą odpowiedniego klucza dynamometrycznego. Dzięki niemu zrobimy to w sposób precyzyjny i będziemy mieć pewność, że zastosowaliśmy odpowiednią siłę. Za pomocą klucza dynamometrycznego warto także przykręcać inne elementy (na przykład te wykonane z tworzyw sztucznych) które innymi narzędziami łatwy uszkodzić. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w klucz, którego zakres mieści się w granicach od 40 do 200 Nm. W tej kategorii znajdziemy na przykład klucz dynamometryczny Proxxon Micro-clic 200 S 1/2. Produkt ten wyposażony jest dwuskalowy system pozwalający precyzyjnie ustawić wartość siły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *